VKJB E. Boček: Poslední aristokratka

E. Boček: Poslední aristokratka

23.11.2017

Za knihu Poslední aristokratka získal autor Cenu Miloslava Švandrlíka za najhumornejšiu knihu roku 2012.

 Často čítam knihy plné hlbokých myšlienok, knihy s vojnovou tematikou alebo knihy napísané podľa skutočných príbehov, niekedy plné násilia, zloby, nenávisti, a preto som na uvoľnenie siahla po ľahšom žánri.

Kniha Evžena Bočeka, kastelána zo zámku Milotice - Poslední aristokratka - ma dostala v dobrom zmysle slova. Po dlhom čase som sa nad rozčítanou knihou smiala. Hlavnou postavou je mladé dievča Marie, ktorá rozpráva príbeh s ironickým a sarkastickým nadhľadom a vďaka nej je kniha tak vtipná. Marie žije s otcom Frankom a matkou Vivien v Amerike. Keď sa dozvedia, že v reštitúcii získali zámok Kostka v Čechách, bez váhania sa tam presťahujú. Avšak aké je ich prekvapenie, keď zistia, že ich Kostka je schátraný objekt... Obýva ho kuchárka - pani Tichá, ktorá sa viackrát denne potužuje orechovicou a často to preženie; večne ufrfľaný kastelán Jozef, ktorý nenávidí návštevníkov zámku a čudácky pán Spock - opravár, klavírista a záhradník v jednom. Rodina Kostkových sa ujme svojho šľachtického sídla. Všetci majú rovnaký cieľ – zachrániť zámok a nezbankrotovať. Samotné postavy sú vytvarované tak, aby s trochou humoru poukázali na všetky možné ľudské nedostatky.

Verím, že  240 stránkovú knihu zhltnete za jeden deň ako ja, keďže sa jedná o humorne ladený príbeh, plný komických situácií, pri ktorom sa pobavíte a aspoň na chvíľu zabudnete na všedné starosti. Odporúčam prečítať si aj ďalšie pokračovania – Aristokratka ve varu a Aristokratka na koni.

Knihu odporúča

Ing. Jana Krešáková