VKJB V. Staviarsky: Rinaldova cesta

V. Staviarsky: Rinaldova cesta

09.10.2017

Už na prvý pohľad na mňa kniha zapôsobila a musím povedať, že nie príjemne. Smutná, sivá obálka a na nej dve kráčajúce postavy. Akoby odchádzali z tohto sveta do iného, lepšieho, hľadať šťastie či krajší život. A predsa som sa rozhodla do nej nazrieť.

Je to tragikomický príbeh 14-ročného rómskeho chlapca Rinalda, ktorý sa po smrti svojho otca a po tom, čo im zhorí dom, ocitne aj s rodinou v chatrči pri veľkom smetisku, kde ich do svojho skromného príbytku prichýli ožran menom Zoro. Príbeh sa odohráva neďaleko opálových baní pri Prešove. Rinaldo sa pokúša prispieť do rodinného rozpočtu výrobou a predajom metiel v Prešove. Keď sa však dostane do konfliktu s miestnymi feťákmi, rozhodne sa ujsť za svojou staršou sestrou Monikou. Tá odišla do Budapešti, kde sa má dobre. Aspoň to tak vyzerá podľa fotky, ktorú poslala.

Aj Rinaldo sa túži mať lepšie, chce pomôcť svojej rodine a tak sa rozhodne ísť za ňou. Najprv si však musí zarobiť peniaze. Možno by ste čakali, že ich ukradne, ale nie. Rinaldo ešte nikdy nič neukradol a ani sa takto nechce živiť. Chce len pre seba a svoju rodinu lepší život.

 Po príchode do Budapešti ho hneď na stanici čaká nepríjemný zážitok. Vďaka svojej naivite príde o peniaze, ktoré mu ostali. Ale to nie je nič v porovnaní s tým, čo ho čaká pri stretnutí s Monikou. Nemá sa tak dobre, ako si myslel a jeho nádej na lepší život sa rozplýva. Monika v skutočnosti robí v Budapešti.....ale to vám už neprezradím, veď si to zistíte a verím, že tak ako ja, sa aj zasmejete, ale možno aj trochu zaslzíte. Tak teda príjemné čítanie!

.

Knihu odporúča

 Anna-Mária Petrovská