VKJB AktualityEmdéžet

Emdéžet

22.03.2017

Medzinárodný deň žien je v marci, je preto príhodné pripomenúť si, že nejde len o sprofanovanú formalitu, ale o sviatok silných žien. Literatúra je plná hrdiniek, niektoré sú chronicky známe, iné zasa nenápadné. My sme načreli do tohto druhého súdka a vytiahli hrdinky skoro až nepravdepodobné.

Truman Capote – Raňajky u Tiffanyho

Holly Golightly je mladé dievča, ktoré sa prebíja životom v New Yorku ako spoločníčka solventných pánov, nie však prostitútka. Okrem krásy a prirodzenej inteligencie nemá nič. Vlastne áno, ešte má v povahe nezriadenú túžbu po slobode a po dobrom živote. Zneužívaná sirota, mladistvá manželka na úteku, vždy na cestách, musí preukázať enormnú vôľu a integritu osobnosti, aby sa nezaborila do bahna, ktoré ju obklopuje. Je zaujímavé porovnať novelu s jej svetoznámym filmovým spracovaním, okomentovať rozdiely, poplatnosť dobe, témy, o ktorých sa patrilo a naopak nesmelo pred niekoľkými desiatkami rokov hovoriť.

Saphia Azzedine – Bilqiss

Kniha marockej autorky nemilosrdne strháva závoj, či presnejšie burku zo života žien v krajinách, kde moc vykonávajú náboženské milície, militantní vykladači Koránu, ktorí si privlastnili Boha a spútali ženy sériou nezmyselných zákazov a stratou možnosti vzdelávať sa. Hlavná hrdinka Bilqiss rebeluje proti týmto poriadkom do takej miery, že sa ocitne na lavici obžalovaných za urážku Boha a hrozí jej smrť ukameňovaním. Jej vnútorný monológ, suchý humor v tragickej situácii, postava jej sudcu a americkej novinárky, ktorá sa so svojou snahou pomôcť pohybuje v moslimskom prostredí ako slon v porceláne, tvoria príbeh, ktorý nastoľuje veľa otázok o vine, nevine, o tom, kde treba pomáhať, kde je snaha miešať sa do vecí iných skôr kontraproduktívna. Je to dielo, ktoré približuje svet, Európe kultúrne  extrémne vzdialený.