VKJB AktualityLiKE # festival súčasnej literatúry 2017

LiKE # festival súčasnej literatúry 2017

05.10.2017 - 07.10.2017

Po úvodnom ročníku originálneho festivalu súčasnej literatúry – LiKE vás jeho organizátori pozývajú na jeho ďalšie pokračovanie. Tentokrát do košickej Kunsthalle / Haly umenia.


Druhý ročník úspešného festivalu LiKE predstaví 5. až 7. októbra 2017 v košickej Kunsthalle / Hale umenia originálny výber spisovateľov, hudobníkov a performerov z rôznych krajín sveta. Okrem Slovenska a Česka sa predstavia autori z Mexika, USA, Veľkej Británie,  Nemecka či Rakúska. Jednou z ústredných tém festivalu je práve multikulturalita. Diváci sa tak môžu stať aj súčasťou verejných diskusií na rôzne aktuálne témy. “V centre nášho záujmu sú témy ako multikulturalita, literatúra vs. kreatívny priemysel alebo to, čo dnes literatúra znamená a aké možnosti ponúka.” hovorí jeden z dramaturgov festivalu Richard Kitta.

LiKE predstaví pod hlavičkou Poetry Quartet (FACE) kompaktnú štvoricu autorov – Ron Winkler, Lucia Duero, Nick Brooks a Marián Andričík. Pod hlavičkou literarnyklub.sk a LIC sa predstavia Ondřej Buddeus, Peter Šulej a Katarína Kucbelová. Nebudú chýbať autori ako Agda Bavi Pain, Márius Kopcsay, Michal Hvorecký a mnohí ďalší. LiKE uvedie i víťaza renomovanej súťaže Anasoft litera – Ondreja Štefánika.

Exkluzívne vystúpenia špeciálneho hosťa festivalu Joerga Piringera a známeho performera Rokka Juhásza doplnia festival v jeho experimentálnej polohe. Podobne aj vystúpenia Erika Šimšíka či Iana Mykisku. LiKE ponúkne aj atraktívnu zostavu slammerov pod názvom “Slam poetry CZ/SK”.

V hudobných blokoch LiKE odznejú “Ľubo Burgr a Pjoni hrajú Ali Ibn Rashid” a multimediálny projekt zoskupenia Panáčik. Hudobník Chris Ellys a debutant Jakub Juhász vystúpia spolu s Kočišom v rámci projektu Art Debut. Košickému publiku sa predstavia aj lokálpatrioti Poetic Elektric. Alternatívny priestor Kotolňa uvedie experimentálny zvukový band Kontradikshn zo Slovinska.

Počas festivalu môžu diváci absolvovať aj ďalšie sprievodné podujatia, ktoré spájajú literatúru a vizuálne žánre – výstavu “Nekonvečná poézia” v kurátorskom výbere Michala Murina, exhibíciu súčasného českého a slovenského komiksu zo série “Tom Orrow” alebo výber aktuálnej videopoézie s názvom “Contemplating Hell / 10 Poetry Films” v réžii Davea Bontu a Richarda Kittu. Literárne informačné centrum otvorí v Kasárňach Kulturpark výstavu “Transbook” a workshop “Laboratórium knihy” pod vedením Marion Bataille z Francúzska. V rámci festivalu LiKE uvedie Kino Úsmev slovenskú premiéru dokumentárneho filmu “Ťažká duša” od slovenského režiséra Mareka Šulíka.Predtým môžu diváci absolvovať prezentáciu unikátneho projektu "Kreativno manuálos predal o adaďivesutno romano kumštos" v podaní Emílie Rigovej a tímu časopisu ENTER. 

“Tohto roku chceme literatúru predstaviť opäť iným spôsobom. Košická Kunsthalle je veľkorysý priestor a festival LiKE ponúkne súčasné umenie, tak ako ho vnímame my. Viaceré sprievodné podujatia LiKE sú zámerne kompatibilné s témou Creative city of Media art.” dodáva Richard Kitta. Košice sa totiž pod vedením CIKE momentálne uchádzajú o členstvo v tejto celosvetovej sieti UNESCO. Organizátori podujatia vsadili na multižánrovosť a očakávajú rôznorodé publikum. LiKE sa ocitne aj na vybraných košických školách v podobe projektu Živý bič. Festival LiKE organizuje Európsky dom poézie Košice a K13 – Košické kultúrne centrá v spolupráci s Literárnym informačným centrom, združením literarnyklub.sk, platformou Kotolňa a Kinom Úsmev, ako aj ďalšími domácimi a zahraničnými partnermi. Druhý ročník podujatia, ktoré podporil Fond na podporu umenia má opäť za cieľ predstaviť kvalitnú súčasnú literatúru v konfrontácii s inými umeleckými oblasťami.

Program festival LiKE je zverejnený na oficiálnej webstránke www.likefestival.sk a na facebook stránke podujatia: https://www.facebook.com/festivalLiKE/