VKJB AktualityO nesentimentálnej láske s Beatou Beregrad Grünmannovou

O nesentimentálnej láske s Beatou Beregrad Grünmannovou

15.02.2017

Nikto nemôže diktovať spisovateľom, akým spôsobom majú spracovávať medziľudské vzťahy, či lásku. Tak autor, ako aj čitateľ si vyberú podľa svojho vkusu a možno aj podľa veku, pretože ten obvykle prináša spolu so skúsenosťami aj isté vytriezvenie, či melanchóliu. Nie však nevyhnutne, je medzi nami veľa doživotných romantikov. My sme si na tohto mesačné stretnutie vybrali dve diela, ktoré osvetľujú lásku z menej obvyklého uhla.

Pavel Vilikovský – Letmý sneh

Autor, ktorý je dvojnásobným víťazom súťaže Anasoft litera a jej niekoľkonásobným finalistom, patrí k tomu najlepšiemu, čo ponúka slovenská literatúra. V tomto komornom príbehu rozpráva príbeh muža, ktorý sa privolávaním spomienok snaží udržať pri sebe dušu milovanej ženy, ktorá sa od neho v dôsledku choroby neodvolateľne a navždy otáča. Bilancia prehier a víťazstiev, omylov, ktoré sa nedajú vziať späť. Pred niekoľkými týždňami uviedlo bratislavské divadlo Astorka hru, ktorá vznikla práve na základe tejto knihy.

Andrei Malkine – Žena, ktorá čakala

Andrei Malkine, voľakedajší chudobný emigrant zo Sovietskeho zväzu, prešiel dlhou cestou, na konci ktorej sú najvyššie francúzske literárne ocenenia a doživotné členstvo vo Francúzskej akadémii. Jeho útla kniha zavedie čitateľa do snového prostredia pobrežia Bieleho mora, v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Na okraj ruskej pevniny postupne zaniká a zamŕza svet žien, ktoré sa po Veľkej vlasteneckej vojne nedočkali návratu svojich manželova a snúbencov. Medzi nimi je aj Vera, stále mladá, energická a pekná, ktorá tridsať rokov čaká na návrat svojho Borisa. Sľub, ktorý mu dala ako šestnásťročná, pre ňu nestratil na váhe vôbec nič.

Text: Beata Beregrad Grünmannová

Stredy s Beatou / Ženy rozprávajú dejiny