VKJB AktualitySpisovateľ obdaroval knižnicu

Spisovateľ obdaroval knižnicu

02.08.2017

Spisovateľ Slavomír Szabó daroval našej knižnici 60 kníh, ktoré nesú jeho autorský rukopis. Diela sú z jeho najnovšej tvorby, na niektorých tituloch sa ako spoluautori podieľali členovia Literárnej spoločnosti Pravé orechové, ktorú spisovateľ založil a vedie.

Medzi titulmi, ktoré obohatili fond našej knižnice, je kniha rozprávok z Nórska, Slovenska a Ukrajiny s názvom Trojkrajina. Ponúkame vám ju v slovenčine, anglickom a ukrajinskom jazyku. Dobrodružstvá slimáčika Kraska s podtitulom Neuveriteľné príbehy slimáčika Kraska v Slovenskom krase, je ďalšia kniha rozprávok S. Szabóa, ktorá vyšla ako súčasť cyklu Rozprávkové kráľovstvo.

Spisovateľ sa vo svojich prácach zameriava najmä na umelecké spracovanie starých a tradovaných príbehov a takouto formou približuje záujemcom jedinečnosť regiónu, jeho prírodné, kultúrne a historické dedičstvo. Rád odhaľuje neobjavené miesta a zvláštnosti, upozorňuje na miesta a lokality, ktoré si zaslúžia našu pozornosť. Všade tam sú situované príbehy ľudí, ktorí tam v minulosti skutočne žili a zanechali svoju stopu, hoci dnes už zväčša zostali iba v spomienkach miestnych. Z tohto „súdka“ sú ďalšie darované knihy - Na prahu Gemera – staré príbehy a užitočné informácie zo Slovenského krasu, Krajina príbehov: Slovenský kras, ktorá je príbehovým sprievodcom zahŕňajúcim aj turistické informácie, Gánovské poviedky, Vyšnomedzevské poviedky a trilógia Po stopách starých príbehov. V jednotlivých dieloch sú spracované príbehy z regiónov Košického kraja. Knižný dar spisovateľa zahŕňa aj titul Krajina príbehov: Drahanská vrchovina, ktorý vyšiel v Česku.  Ďakujeme!