VKJB PodujatiaSpravodliví – beseda o výnimočných záchrancoch s Dagmar Mozolovou

Spravodliví – beseda o výnimočných záchrancoch s Dagmar Mozolovou

26.03.2019

Verejná knižnica Jána Bocatia a Združenie ESTER  pozývajú na  besedu o výnimočných záchrancoch  s Dagmar  Mozolovou, redaktorkou RTVS, držiteľkou  Krištáľového krídla. Beseda s názvom Spravodliví bude v utorok 26. marca 2019 o 17:00 v centrálnej požičovni VKJB na Hviezdoslavovej 5 v Košiciach.

Autorka príbehy spravodlivých medzi národmi dokumentuje  od marca 2013 po súčasnosť . Cestuje po Slovensku, zbiera autentické spomienky pamätníkov, ktorí riskovali vlastné životy pre záchranu blížnych. Dokumentuje aj vzácne svedectvá zachránených. Príbehy prináša Rádio Slovensko v relácii Encyklopédia spravodlivých. Doposiaľ bolo odvysielaných 106 príbehov, ďalšie autorka pripravuje.

Relácia Dagmar Mozolovej Encyklopédia spravodlivých je  o  statočných Slovákoch, ktorí zachránili svojich židovských spoluobčanov, otvorili im svoje dvere, hoci v pohnutých časoch riskovali životy seba i svojich rodín. Ako uviedla autorka, jej cieľom je  pokračovať v tejto práci, prinášať ďalšie svedectvá o ľudskosti, statočnosti a odvahe, ktoré nenechávajú vlažných ani súčasníkov. Sú to príbehy, ktoré tiež burcujú, aby naša spoločnosť už nikdy nemusela čeliť podobným hrozbám. Zámerom Dagmar Mozolovej je vydať aj knihu, v ktorej čitateľom ponúkne autentické, silné svedectvá.