VKJB PodujatiaTvorba Stanislava Poleka

Tvorba Stanislava Poleka

17.01.2018 - 05.03.2018

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach pripravila pre svojich návštevníkov pobočky Terasa ďalšiu výstavu, ktorá je tentoraz venovaná tvorbe drevorezbára Stanislava Poleka. Zaujímavý výber z tvorby tohto umelca môžu naši čitatelia a návštevníci obdivovať v priestoroch pobočky knižnice na Tr. SNP 48 v Košiciach od 17. januára 2018 do 5. marca 2018.

O drevorezbárovi Stanislavovi Polekovi (hodnotenie diela z pohľadu odborníkov):          

  „Polek oslovuje diváka svojou konzervatívnou novoromantickou oslavou ľudskosti. Nosnou ambíciou pre neho je komunikácia. Niektoré plastiky (zvonkár, pastierka) sú uložené v Slovenskom národnom múzeu ako súčasť zbierky reprezentujúcej ľudové výtvarné umenie Slovenska 20. Storočia.

Polekove monumentálne diela sú súčasťou stálych expozícií vo Východnej (sadenie lipky) a v parku Kysuckej galérie (súsošie zlapania Jánošíka).“

Mnohé jeho práce sú aj v súkromných zbierkach. Zúčastňoval sa sympózií v Taliansku, v Čechách, v Slovinsku a na Slovensku na medzinárodných plenéroch výtvarníkov a sochárov.  Jeho  veľké plastiky je možné vidieť v Košiciach a okolí, v Kechneci, Malej Ide, v Malej Tŕni, v Krompachoch, v Bukovci, v Rozhanovciach, Raslaviciach a vo Vínnom.

Stanislav Polek v súčasnosti žije a pracuje v Košiciach.