VKJB Foto a video galéria1 + 1 = Rozenbergová + Kucbelová

1 + 1 = Rozenbergová + Kucbelová

Hrejivé plamienky Literárneho večera 1+1

Mrazivé zimné  podvečery sú  priam predurčené na to aby sa ľudia stretávali a zohrievali navzájom  nepríjemné oziabania pri ohníku spoločného záujmu. A keď  na  pahrebu prikladajú  na striedačku palivo milí hostia  vedno so žičlivými  hostiteľmi, napriek  mrazu za oknami vytvára potom sálavé teplo hrejivú  klímu porozumenia. Aj  takého, aké  priaznivci   Literárnych večerov z nášho  cyklu 1+1 už poznajú.

V januári nám básnické polienko z Bratislavy  priniesla  poetka Katarína Kucbelová, prozaické venovala Vanda Rozenbergová z Prievidze. A aby plamienky  dobre žiarili, o to sa  výdatne  pričiňovala moderátorka Alena Závocká.

Obe známe    slovenské spisovateľky už náš knižný trh obohatili o viaceré zaujímavé knižné tituly.  Meno Kataríny Kucbelovej, ktorej vyšli už štyri básnické zbierky:  Duály, Šport, Malé veľké mesto, Vie čo robí - je známe  i  vďaka súvislosti s jej  významným   počinom – založením Anasoft litera – podujatia, ktoré  má aj po rokoch  v literárnom živote Slovenska  rešpektované miesto.

Vanda Rozenbergová  pôsobí  v prievidzskej knižnici ako úspešná  bibliografka. Známa je i maľovaním na sklo. Vyšli jej prózy: Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov, Moje more a Slobodu bažantom.

 Obe literátky, ktoré sú si blízke aj generačne, sa  najprv  spoznávali cez internet, neskôr sa  viac zbližovali najmä   cez stretnutia na rôznych literárnych a kultúrnych podujatiach.

Dnes sa už  navzájom čítajú a často spoločne cestujú aj za svojimi čitateľmi  po celom Slovensku. Obe, samozrejme, dôverne poznajú situáciu v literárnej sfére a to je téma, o ktorej možno diskutovať naozaj dlho a z rôznych uhlov pohľadu. Obe autorky sa  i v Košiciach na Literárnom večere 1+1  v tejto i v ďalších témach dobre doplňovali.

Ich rozprávania boli zaujímavé – od spomienok na literárne začiatky, cez  mnohostranné   vplyvy rodiny a názory na život, rodičovstvo, na výchovu  a vzdelávanie detí, či  formou pre čitateľa vždy príťažlivých podrobností inšpirácií a samotnej tvorivej práce. Ale  aj o  súčasnosti vo vydavateľskej sfére,  o situácii  v recenziách či  v „zdravotnom“ stave na slovenskom  knižnom trhu. Tiež i v spôsoboch  a následných efektoch  vyučovania slovenského jazyka a literatúry na základných a stredných školách.

Účastníci,  fanúšikovia súčasnej literatúry z nášho mesta dali obom autorkám za pravdu v mnohých konštatovaniach. Aj v tých, ktoré sa týkajú aktuálnych   spôsobov prezentácie a výberu domácej literárnej tvorby  v dnes rozkošatenej ponuke  ako našej tak i zahraničnej knižnej produkcie. Možnosti výberu sú dnes  také štedré o akom sa starším   milovníkom kníh pred pár rokmi ani nesnívalo. Ide však aj o to, aby sa v oceánskej mierke množstva kníh  vždy dali nájsť diela, ktoré nemajú  podenkový život  populárnej vychytávky, ktorú po prečítaní  nenačim zaradiť k svojim „naj“ na poličku v domácej knižnici.

Obe autorky ruka v ruke so samotnou tvorbou zhodne často a rady kontaktujú svojich  čitateľov. Sú to stretnutia s pridanou hodnotou, keďže napospol bývajú prameňmi vzájomného poznávania, otvorenej  výmeny názorov a naostatok aj cenného obojstranného obohacovania.

Sú to práve živé spontánne čitateľské recenzie na autentických stretnutiach, ktoré  dávajú autorom  kreatívnu muníciu. Tí, ktorí sú vo svojej tvorbe   k čitateľom čestní  -a takými Katarína Kucbelová  a Vanda Rosenbergová nepochybne sú - dostávajú potom lukratívny  honorár – spätnú väzbu.

A práve v nej kotvia nevyčísliteľné hodnoty. Sú to hlavne  podnety  pre  ďalšiu tvorbu. Odjakživa sú nimi praxou overené a  obojstranne prospešné  mapy kolobehu života v knihe a kníh v živote.

Projekt 1+1 podporil Fond na podporu umenia

Text: Eva Bombová