VKJB B. Uusma: Expedícia: Môj ľúbostný príbeh

B. Uusma: Expedícia: Môj ľúbostný príbeh

14.05.2019

Rok 1897. Traja Štokholmčania sa vydávajú na Severný pól pomocou balóna poháňaného vodíkom. Do svojho cieľa ale nikdy nedôjdu. Tridsať rokov sú považovaní za nezvestných, až sa nakoniec podarí objaviť ich pozostatky na Bielom ostrove. Čo sa im stalo? Podľa zachovalých denníkov, oblečenia a výbavy bolo zistené, že mali dostatok jedla aj vody, varič, ktorý fungoval aj po tridsiatich rokoch, lieky, pušky a munície a tiež veľa teplých rezervných kusov. Napriek tomu sa im nepodarilo dostať do najbližšieho bezpečného bodu a nikto z nich neprežil. Táto nešťastná výprava sa navždy zapísala do dejín ako Andréeho polárna expedícia.

Súčasnosť. Jedna žena, ktorá pátra po pravde. Poháňaná nevysvetliteľnou vášňou a silou, sa snaží prísť na koreň tejto záhady. Napriek tomu, že nemá rada zimu, podniká hneď niekoľko pokusov dostať sa na Biely ostrov, ktorý je skoro v neustálom obliehaní plávajúceho ľadu. Študuje medicínu, aby mohla sama analyzovať možné príčiny smrti členov tejto expedície. A aj napriek moderným vedeckým postupom a technológiám stále môžeme len hádať, čo sa vlastne stalo mužom z tejto výpravy.

Táto kniha ponúka k nahliadnutiu nielen časti príbehu Andréeho expedície, ale aj príbeh ženy, ktorá po náhodnom prečítaní jednej knihy, našla poslanie svojho života.

 Knihu odporúča

Mgr. Zuzana Rešteiová