VKJB M. Jelínek: Delírium

M. Jelínek: Delírium

04.09.2019

Ráno vstanem celá dolámaná, bolí ma krčná chrbtica a hlava, navyše vonku prší a fúka silný vietor. Nechce sa mi ani len nohu vystrčiť z postele a nie ešte ísť do práce, kde ma čaká kopec roboty. Normálne mám depku!

Koľkokrát ste zažili takúto situáciu? Určite nie len raz. Toto sú stavy, ktoré pominú len čo vyjde slniečko alebo sa na nás niekto milo usmeje. Naozajstnú depresiu je už ale nutné riešiť s odborníkom – psychiatrom. Ten je však tiež len človek. Každý deň sa stretáva s ľuďmi, ktorí majú veľmi vážne problémy, valia sa na neho a občas má aj on zlé dni. Kto pomôže jemu?

 Aj hlavný hrdina knihy, Sam Beckett, je psychiater. Žije v New Yourku, je úspešný, mladý, dobre vyzerajúci a navyše bohatý. Priateľky strieda ako na bežiacom páse a hoci sa  na prvý pohľad zdá, že je mu čo závidieť, on prežíva zo dňa na deň len  s pomocou alkoholu a liekov. Nevie, čo je láska a už vôbec nie vernosť. Nie je práve on šialenejší ako jeho pacienti? Môže im vôbec nejako pomôcť?

 Jedného dňa však Sam spozná lásku. Zaľúbi sa do ženy bývalého pacienta a pokúsi sa prestať s alkoholom a liekmi. Je to však naozaj láska alebo len chvíľkové poblúznenie? Ďalší osud Sama je veľmi prekvapivý a záver vás priam šokuje. Ak by som mala navštíviť psychiatra po prečítaní tejto knihy, neviem, neviem, či by som sa odhodlala. Ešte šťastie, že je to len kniha a my žijeme na Slovensku a nie v New Yorku.

 Knihu odporúča

Annamária Petrovská