VKJB PodujatiaNielen niťou

Nielen niťou

15.01.2020 - 17.02.2020

Verejná knižnica Jána Bocatia uskutoční v priestoroch pobočky na Terase v termíne od 15. januára  do 17. februára 2020 výstavu ručných prác neformálnej skupiny žien Terasanky. Návštevníci pobočky budú môcť obdivovať pletené, háčkované a vyšívané výrobky, ale tiež patchwork a ďalšie techniky. Ženy majú schopnosť vdýchnuť na prvý pohľad už nepoužiteľným a nepotrebným veciam nový život.

Terasanky sú neformálna tvorivá skupina žien, ktorá pôsobí na sídlisku Terasa. Zakladajúcou  členkou a neformálnou vedúcou je pani Brigita Hurajová. Vznikli v jeseni 2012, i keď ich názov vymysleli až v januári 2014. Za roky existencie majú za sebou veľké aj menšie výstavy a s novými členkami pribúdali aj nové nápady pre šikovné ruky.

Okrem hodín strávených nad tvorbou ručných prác sa zapájajú aj do iných aktivít. Napríklad sa zúčastnili umeleckého workshopu s Helmutom Bistikom a namaľovali si vlastný autoportrét a svojimi životnými príbehmi prispeli do umeleckého komunitného projektu Divadla Pôtoň a podieľali sa tak na tvorbe dokumentárneho divadelného predstavenia  „Vertikálna migrácia“. 

Medzi Terasankami nájdeme skôr seniorky ako ženy v produktívnom veku. Je to tým, že v dnešnej hektickej dobe ľudom stačí to, čo si môžu kúpiť. Zamestnaná žena dá prednosť obrusu či deke za pár eur, akoby mala stráviť hodiny tvorbou vlastného jedinečného výrobku. Je to smutné, ale taká je realita. Preto aj výstavy krásnych výrobkov Terasaniek môžu vzbudiť záujem o ručné práce a časom si k nim možno nájdu cestu aj mladšie ženy.

Výstava je prístupná na pobočke na Terase (Trieda SNP 48/A) v pracovných dňoch vo výpožičnom čase.